Součástí Sluneční zahrady je malý statek, farma s domácími zvířaty, mezi nimiž nechybí slepičky, kačenky, ovečky, prasátka, kozičky, králíci, morčata, křečci, kočička, malý pejsek či vodní želvy. O zvířátka se děti starají i uvnitř školky, kde našly domov rybičky, křečci, pískomilové, činčily, chilské veverky osmáci degu nebo v teráriu zcela nealergenní studenokrevní milí živočichové jako chameleon, gekončíci nebo agamy.
Chov domácích zvířat a drobných živočichů. Je to výjimečná aktivita s obrovským přínosem pro děti zvlášť v dnešní přetechnizované době, kdy mají menší šanci dostat se do kontaktu s reálnou přírodou. Živočich ve školce plní několik roli úžasných rolí, učení se kontaktu, pomoci, zodpovědnosti, lásce, zvládání vlastních pocitů i koloběhu života.
Přechod z rodičovské náruče do skupiny cizích dětí i dospělých je pro každé dítě zkouškou psychické připravenosti. Někteří nástup do školky zvládnou velmi dobře, jiní se s novým kolektivem sžívají obtížně. Některé děti jsou hyperaktivní, jiné naopak nekomunikativní. A právě tady může skvěle pomoci zvířátko, které plní ve školce roli jakéhosi prostředníka. Ostýchaví jedinci se při kontaktu se zvířetem snáze uvolní a zklidní. Živý tvor napomáhá v navozování verbálního kontaktu. Děti mezi sebou snáze naleznou společnou řeč. V době smíšených školek je přínosem i fakt, že starší přirozeně pomáhají mladším v péči o zvíře.
Předškolní věk je věkem zvládání vlastních pocitů. Kvůli rozbouřeným emocím dítě zvíře buď miluje, nebo se ho bojí. Silně prožívá čekání na kontakt se zvířátkem a všechny jeho reakce. Pod dohledem učitelů se učí kontroly, zahánět nemístné obavy i krotit přílišnou netrpělivost. S tím je úzce spojena i zodpovědnost, které se odmalička učí. Dítě zjišťuje, že zvíře je živý tvor a neslouží jen k pohrání, ale potřebuje stálou a někdy i náročnou péči. Pochopí, že zvířátko si nedokáže ve svém příbytku samo uklidit, připravit si potravu nebo se dostat třeba z terária ven.
Koncept je založený na přímém kontaktu dětí s prostředím statku a se zvířaty. Dozví se základní informace o chovaných druzích zvířat včetně jejich potřeb a možností soužití s lidmi. Naučí se základním pravidlům komunikace a manipulace se zvířaty. Na vlastním těle si pak samy mohou vyzkoušet, jak se zvířata pohybují nebo dorozumívají. Pomocí vlastních pohybů těla, zraku, čichu, ale také vydáváním různých zvuků.