skolickanafarme@email.cz  |  724 014 649

O NÁS

Ojedinělý projekt Sluneční zahrada vznikl za podpory Evropské unie. Zřizovatelem a provozovatelem je nezisková organizace Tábory v Beskydech, z.s, která má dlouhodobé zkušenosti s prací s dětmi nejrůznějšího věku.

ZDE jsou stanovy.

 

Cílem projektu Sluneční zahrada – Školička na farmě je umožnit dětem vyrůstat ve zdravém a motivujícím prostředí s neustálými podněty pro jejich zdravý rozvoj. Dalším cílem projektu je rozšířit služby péče o dítě v průmyslové Ostravě a okolí a zlepšit tak podmínky pro zaměstnanost rodičů s dětmi. Reagujeme na zvýšenou poptávku rodičů, kteří se snaží skloubit svou profesi s péčí o malé dítě a chtějí, aby bylo o jejich děťátko dobře postaráno, ideálně ve stimulujícím, zdravém rodinném prostředí. Je rovněž skvěle alternativní pro děti se specifickými potřebami.

Naše mini Školka na farmě pro děti od 1 roku je naprosto ojedinělá a přírodní. Je zaměřena na prožitkové učení, aby si děti mohly na vlastní kůži vyzkoušet živý svět, a nikoliv jen získávat informace odtržené od životní reality. Naopak, aby se všestranně a přirozeným způsobem rozvíjely na základě vlastních, autentických prožitků také skrze přírodu, přestože žijí ve městě.
Školička je zaměřena na „navrácení“ dětí zpět do přírody mezi skutečná zvířata a rostliny. Dětí, které žijí ve velkoměstě a v místě jako je průmyslová oblast Ostravska, kde jsou izolovány od „živého světa“, a bez nadsázky mnohé ani neví, že ovoce i zelenina se musí vypěstovat a že vejce, které právě snědly, snesla slepička.

To vše umožňuje areál rozsáhlé lesní přilehlé zahrady k ekologické novostavbě s prosluněnými třídami, která byla vystavena pro účely školky a pod přísnou hygienickou vyhláškou s požadavky na prostory a provoz zařízení 410/2005 Sb. Součástí zázemí je i malá farma s drobným hospodářským zvířectvem – slepicemi, kohoutem, králíky, kozami, ovcemi, kačenami, morčaty, kočkou, psem, vodními želvami aj. (časem i ustájení koně). Také sad s ovocnými stromy a krmítky pro ptáky, záhonky na pěstování a sklizeň zeleniny i bylinek. Dále venkovní hrací plocha s pískovišti, dřevěnými domečky, prolézačkami, houpačkami, skluzavkami, tabulemi na kreslení, které jsou uzpůsobeny jak pro děti mladší 3 let nebo starší, a také malým kopcem, ze kterého budou děti v zimě bobovat. Uzavřená venkovní hrací plocha včetně sadu je dostatečně velkým prostorem na tolik potřebný „volný“ pohyb dětí.
O zvířátka se budou děti starat i uvnitř školky, kde najdou domov rybičky, křečci, pískomilové, činčily, osmácí nebo v teráriu zcela nealergenní studenokrevní milí živočichové jako chameleon nebo agamy.

Díky prožitkovému učení děti na vlastní kůži pochopí smysl přírody i života, reálně prožijí potřebu starat se o zvířata nebo o svůj záhonek. Prostředí poskytne dětem nepřeberné množství podnětů i možností k osobnostnímu růstu, kreativitě i fantazii. Chceme tak děti vést ke zdravému životnímu stylu. Děti se zároveň učí přirozené zodpovědnosti (když zvířátko nenakrmí, zemře, když kytku nezalijí, zvadne). Přírodní zahrada tak slouží jako naprosto ideální učební pomůcka.
Se záměrem úzce souvisí i strava podávaná dle zásad zdravé výživy. Díky názorným ukázkám v zahradě si děti ověří fungování přírody a třeba vlastnoručně vypěstovaná zelenina nebo posbírané ovoce podpoří jejich chuť zdravě jíst.

Ve zdravé rodinné školce na farmě ovšem dáváme dětem podněty i pro jejich všestranný rozvoj. Počínaje od výše uvedené environmentální výchovy přes hudební (zaměřenou na správné dýchání), pohybovou (zaměřenou na zdravé cvičení, jógu), výtvarnou (arteterapie), jazykovou (hravou formou výuka anglického jazyka), motorickou-tvořivou (vlastní keramická pec, dílničky šikovná ručka a tvoření mandal z písku), ozdravnou (aromaterapie), dramatickou (vlastní divadelní představení) i zábavnou zaměřenou na pravidelné setkávání s rodiči (zahradní zábavné párty, maškarní karnevaly, společné dílničky). Samozřejmě nezapomínáme na atraktivní exkurze a výlety a na potřebnou předškolní přípravu.

Umístění Sluneční zahrady na Polanecké ulici v Ostravě-Svinově je rovněž velmi vhodné a strategické z hlediska dostupnosti, neboť jen 300 metrů je nájezd na dálnici D1 i hlavní tepny města Ostravy Rudné, dále je v blízkosti autobusová zastávka MHD. Přímo u školičky jsou parkovací místa.

Poskytujeme rodičům podobnou službu jakou je např. mateřská školka nebo bývalé jesle. Tedy možnost hlídání dětí s kvalitním předškolním vzdělávacím programem buď po dobu celého dne (min. 5 hod.), nebo půldenní (min. 3 hod.). Před samotným nástupem dítěte nabízíme možnost krátkodobého pobytu dítěte s rodičem nebo jinou osobou za účelem dobré adaptace v daném kolektivu a prostředí. Umožněna je rovněž flexibilita v docházce, kdy dítě může docházet třeba jen na část dne nebo pouze některé dny v týdnu.

Přečtete si zajímavý článek Podpora rodina a matek ZDE

Školička na farmě – Sluneční zahrada je určena pro děti od jednoho roku (dle domluvy i mladší) do povinné školní docházky. Provozní doba od 6.30 do 17.00 hodin.

WordPress PopUp