skolickanafarme@email.cz  |  724 014 649

UNIKÁTNÍ NAUČNÁ STEZKA

 

 

Otevřeli jsme v Ostravě-Svinově ojedinělou Naučnou ekologickou stezku, která přímo navazuje na farmu naší dětské skupiny Školička na farmě. Dotaci na realizaci projektu poskytl Moravskoslezský kraj a tento krásný projekt realizoval náš Spolek Tábory v Beskydech.

Nejen děti jsou z této unikátní stezky přímo nadšené. Nadchnou je vždy vrbové stavby, a to tunel v délce 3 metrů a také iglú o průměru 3 metry. U dřevěných naučných panelů Stopy zvířat, kmeny stromů a Stromy a ptáci se dozvídají spoustu zajímavostí. Nejvíce se však zabaví u obřího dřevěného dendrofonu a také xylofonu. S velkými paličkami dokáží vyloudit na dřevo zajímavé tóny. Velice děti zajímá i velká lupa, pod kterou rádi pozorují vše, co našly v přírodě. V obřím panelu Hmyzí domky sledují jejich první malé obyvatele. Pozoruhodný je i z kamenů vystavěný ještěrkovník a žížaliště, v zadní části naučného chodníku pak broučkoviště a vedle hmyzích domků beruškovník společně s ptačími budkami a krmítky. Kde se však děti nejvíce vydovádějí, tak to jsou speciální chodníky, a to bosý pocitový chodník z přírodnin o rozměru 5 metrů čtverečních a dále smyslový naučný chodník o délce 15 metrů.

Koloběh života a to, jak žije příroda, návštěvníci sledují během celé stezky plné vysázených ovocných keřů a stromů. V přední části se starají o dva kaskádovité vyvýšené záhony na pěstování zeleniny a uprostřed chodníku je láká k zastavení spirálovitá bylinková zahrádka plná nejrozmanitějších vůní. Omamnou vůni vydávají i motýlí keře, které do eko zahrádky lákají právě motýly. V přední části u vyvýšených záhonů jsou oblíbenou zastávkou další interaktivní prvky, a to prosklené centrum na pozorování růstu rostlin a živočichů v přírodě a dále prosklená tabule na pozorování růstu kořenové zeleniny.

Realizace naučné ekologické stezky v Ostravě-Svinově na ulici Polanecká 50/31 probíhala od 1. října 2021 do 30. června 2022. V rámci realizace byl položen základní vstupní žulový chodník o délce 80 metrů.

WordPress PopUp